نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری و تعاملات فرهنگی و بین‌المللی، برگزار ‌شد
نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری و تعاملات فرهنگی و بین‌المللی، برگزار ‌شد

شست تخصصی خواهرخواندگی شهری و تعاملات فرهنگی و بین‌المللی ۱۲ آذر ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد

نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری و تعاملات فرهنگی و بین‌المللی ۱۲ آذر ۱۳۹۶ با همکاری کمیسیون ملی یونسکوـ ایران، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، شورای اسلامی شهر تهران، مرکز بین‌ المللی توسعه خواهرشهرهای ایران، مجمع مجالس آسیایی، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و نمایندگان کشورهای مختلف و همچنین با مشارکت نهادهای غیردولتی فعال در عرصه دیپلماسی شهری، نهاد ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

در این نشست که در سالن ایران زمین شورای شهر تهران از ساعت ۱۴ الی ۱۶ برگزار گردید، دکتر نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران ریاست این نشست و دکتر مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو- ایران دبیر علمی نشست، دکتر شجاعی کیاسری، رئيس مرکز اطلاع‌رساني و امور بين ‌الملل وزارت کشور، دکتر فخاری رئیس شورای اسلامی استان تهران، دکتر امیرحسین زمانی‌ نیا، معاون بین ‌الملل وزارت نفت، دکتر مجیدی، دبیرکل مجالس کشورهای آسیایی و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، دکتر مظفری، معاون بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، دکتر ملکوتی فر، قائم مقام اداره کل امور مجلس وزارت امور خارجه و کاردار سابق جمهوری اسلامی ایران در اتریش، دکتر طباطبایی، معاون مرکز اطلاع رسانی جمهوری اسلامی، دکتر جمالی نژاد، شهردار شهر یزد، دکتر حق شناس، عضو محترم شورای شهر تهران و رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر، دکتر رجایی، رئیس مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران، مولانا عبدالغنی بدری، نماینده شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و معاون آموزشی حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان و سارای لوباتو، نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، حضور و سخنرانی داشتند.

محورهای این نشست عبارت بودند از:

ـ نحوه تقویت ارتباط میان پژوهش و سیاستگذاری در جهت ایجاد شهر هوشمند

ـ شیوه ایجاد فرصت ‌های برابر از طریق تبادل تجربه به منظور تعاملات فرهنگی بین شهرهای خواهرخوانده با ایران در جهت کاهش فقر و نابرابری

ـ اجرای مفاد پیمان‌ نامه‌های خواهرخواندگی از طریق دیپلماسی شهری

در آغاز این نشست، دکتر شیدا مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دبیر علمی نشست، ضمن عرض خوش آمدگویی به تمامی میهمانان، پژوهشگران، اساتید و مسئولان، گفت: من به عنوان دبیر علمی این نشست از تمامی دستگاه های دولتی و غیردولتی علی الخصوص وزارت کشور، شورای شهر تهران، شهرداری تهران و وزارت امور خارجه، سازمان های بین المللی همراه، مجمع مجالس آسیایی تشکر نموده و اشاره داشت : نشست امروز آغازی برای ایجاد بستری مناسب درخصوص هم اندیشی میان دستگاه های مرتبط با موضوع و دستیابی به یک همگرایی راهبردی در مسیر ارتقا تعاملات فرهنگی با استفاده از ابزار تاثیرگذار تفاهم نامه های خواهرخواندگی شهری می باشد که بدیهی است در این میان کمیسیون ملی یونسکو می تواند نقش تسهیلگری و توان افزایی این روند تعاملات را برعهده گیرد.

خواهرخواندگی شهری؛ فرصتی برای ارتقاء تعاملات بین المللی

مهنام ادامه داد: با توجه به رویکردها و نگاه های ارزشمند دولت کنونی و فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به توجه ویژه به ابزار فرهنگی و ارزش های بومی کشورها که امروزه قوی تر از ابزار نظامی، تسلیحات و حتی مذاکرات سیاسی در سطح بین المللی عمل می کنند، باید گفت که موضوع خواهرخواندگی یکی از موضوعاتی است که در کنار موارد مشابهی مثل شبکه های دیگری که در یونسکو وجود دارد، می تواند برای ارتقاء تعاملات بین المللی فرصت سازی کند.

خواهرخواندگی شهری، یکی دیگر از راه های  پیشبرد اهداف فرهنگی

مهنام با تاکید بر این موضوع که می توان از این فرصت ها برای مقاصد اقتصادی نیز بهره گیری کرد، گفت: ما امیدواریم علاوه بر تمام آنچه که گفته شد، برپایی چنین نشست هایی منتج به تسهیل ملاحظات سیاسی و الگوسازی ارزش های بومی کشور در مجامع و عرصه های بین المللی در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی شود.

خواهرخواندگی شهری، مفهومی نسبتا جدید در ملاحظات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور

در ادامه نشست دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و رئیس نشست، صحبت های خود را با این بیت از گلشن راز شیخ محمود شبستری، آغاز کرد: به نام آنکه جان را فکرت آموخت/ چراغ دل به نور جان برافروخت

او ضمن خیر مقدم به همه میهمانان و سخنرانان و هیئت علمی حاضر در جلسه، تاکید کرد: امید است که با توجه درست و ویژه به این نشست، راه برای توسعه همه جانبه کشور باز شود. نصیری با اشاره به برخی از فعالیت های کمیسیون ملی در ماه های اخیر و ثبت ۲ رویداد جدید دیگر شامل هشتصد و پنجاهمین سال زندگی فعال شیخ اشراق و هزار و هفتصد و پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه جهانی جندی شاپور دزفول در فهرست رویدادها و مشاهیر جهانی یونسکو، گفت: موضوع نشست امروز که خواهرخواندگی شهری است، مفهوم نسبتا جدیدی در کشور ما است که باید به تدریج در ملاحظات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور جای خود را پیدا کند. وی در همین باره به بحث توریسم و گردشگری و به ویژه توریسم فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما در این حوزه نیز هنوز نتوانستیم آن گونه که شایسته تمدن ۱۲۰۰۰ ساله ماست، ظاهر شویم و باید که در این مورد خاص، گام های بلندتر و موثرتری را برداریم تا بستر مناسبی برای تعاملات و خواهرخواندگی با شهرهای دیگر را فراهم کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی ادامه داد: امروزه همه به اهمیت گردشگری واقف اند و جمهوری اسلامی ایران هم از این راه می تواند در صحنه های بین المللی اعتبار کسب کند و ارزش های بومی و فرهنگی خود را به دیگر کشورها نیز انتقال دهد.

فعالیت های شبکه ای، راهی برای دستیابی به پیشرفت پایدار

نصیری اظهار کرد: بر هیچکس پوشیده نیست که در دنیای امروز، هر کاری به صورت گروهی و شبکه ای توسعه پیدا می کند. و بحث شبکه ای بودن از جمله مواردی است که باید برای دستیابی به پیشرفت پایدار و همه جانبه بدان توجه کرد. وی افزود: سازمان جهانی یونسکو، که بر مبنای فرهنگ، آموزش و علم فعالیت می کند، این گونه حرکت ها را در دنیا ترویج می دهد و در راستای تحقق آن ها تلاش می کند. از این رو شبکه شهرهای یادگیرنده یکی از شبکه هایی است که تا کنون چهار شهر ایران (بهبهان، اراک، کاشان و شیراز) به عضویت آن درآمده اند. در زمره شبکه شهرهای خلاق نیز ما شهر رشت و اصفهان را داریم که اولی به واسطه خلاقیت در تغذیه و دومی بخاطر خلاقیت در حوزه صنایع دستی، به عضویت شبکه شهرهای خلاق درآمده اند. چرا که مهم ترین هدف یونسکو از تاسیس شبکه شهرهای خلاق، ترویج همکاری ‌های بین‌ المللی میان شهرهای عضو و تسهیل سرمایه ‌گذاری در حوزه خلاقیت به عنوان راهبر و توانمند‌ساز توسعه شهری پایدار و ترویج مشارکت اجتماعی و طراوت فرهنگی است.

خواهرخواندگی و تعاملات فرهنگی، شاهراه اشاعه ارزش های بومی و فرهنگی کشورها به دنیا

در پایان نصیری خاطرنشان کرد: ما از طریق خواهرخواندگی و تعاملات فرهنگی می توانیم، داشته های فرهنگی، ارزشی و بومی خود را به دنیا نشان داده و آن ها را اشاعه دهیم. چرا که بدون تاسی به فرهنگ، علم و آموزش نمی توان به صلح و عدالت و توسعه که وجه تمایز انسان از سایر موجودات است رسید.

رابطه فرهنگی عامل مهم پیوند جامعه جهانی
پس از سخنرانی نصیری، دکتر شجاعی کیاسری، رئيس مرکز اطلاع ‌رساني و امور بين ‌الملل وزارت کشور، با بیان اینکه امروزه جامعه جهانی نیاز به همگرایی و همدلی دارد، گفت: صرفا نمی‌توان واسطه‌های سیاسی را عامل پیوند جامعه جهانی دانست، بلکه آنچه که امروزه کشورهای جهان بیش از پیش در حوزه تعاملات و روابط فی مابین از آن تاثیر می پذیرند، رابطه فرهنگی میان آن هاست.
شهرهای جهانی از عوامل ایجاد ثبات، پایداری و صلح در دنیا
او افزود: امروزه بحث خواهرخواندگی شهرها در راستای جذابیت و فراهم کردن زمینه‌های تعمیق ‌بخشی دو ملت مورد توجه قرار گرفته است. همچنین ما با خواهرخواندگی به دنبال فراهم آوردن شهرهای جهانی هستیم تا از این طریق شاهد ایجاد ثبات، پایداری و صلح در دنیا باشیم.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور با بیان اینکه در پدیده خواهرخواندگی شهرها فعالیت‌های مردمی و تشکل‌های مردم نهاد نقش مهمی دارند، تصریح کرد: درخواست‌های زیادی از سوی شهرداری‌های مناطق به وزارت کشور ارسال می‌شود که خواهان انعقاد خواهرخواندگی هستند که ما نیز درصدد هستیم تا با همکاری کمیسیون فرهنگی این مساله را ساختارمند کنیم و تحقق ببخشیم.
دکتر فخاری، رئیس شورای اسلامی استان تهران هم با تاکید بر این موضوع که تهران زمینه خواهرخواندگی با اکثر شهرها را دارد، گفت: خواهرخواندگی باید موجب بهبود اوضاع شود و گرنه در سخن راه به جایی نمی برد.
دوری از انقباض و بروکراسی راهی برای رسیدن به خواهرخواندگی شهری
وی اظهار کرد: ریشه مساله ناهمخوانی فلسفه زیست شهری، مدیریت شهری و شهروندی با عملکردها است؛ نمی شود در حالی که سخن از تعامل خواهرخواندگی می گوییم در رفتارمان با مردم شهر رفتار غیرتعاملی داشته باشیم و انقباض و بروکراسی حاکم باشد.
فخاری ادامه داد: خواهرخواندگی باید باعث افزایش ارتباط و تعامل بین دو شهر شود، در غیر این صورت در حد یک قرارداد بر روی کاغذ باقی می‌ماند.
خواهرخواندگی یک پیوند فرهنگی و اجتماعی
فخاری با اشاره به این موضوع که خواهرخواندگی یک پیوند فرهنگی و‌اجتماعی است، اظهار کرد: خواهرخواهندگی وقتی محقق می شود که به پیونددهی جامعه های دو شهر منجر شود. در واقع معنای پیوند اقتصادی، شهرسازی، ساختاری و آینده جامعه های شهرها در الگوی خواهرخواندگی تعیین کننده است.
رئیس شورای اسلامی استان تهران در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که الگوهای مثبت خواهرخواندگی جدی تر از همیشه درنظر گرفته شوند تا بتوان سال آینده درباره راه پیموده شده و کار انجام شده برای تحقق خواهرخواندگی و تمرین مهربانی و همکاری های مشترک، گزارش تفصیلی داد.
شهرها بازيگران جهاني و شهرداران ديپلمات هايي از جنس ديپلماسي شهري
دکتر مجیدی، دبیرکل مجالس کشورهای آسیایی و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در یونسکو نیز به عنوان سخنرانی بعدی این نشست با اشاره به اينكه قرن حاضر به قرن شهرنشيني شهرت يافته است، گفت: امروزه بيش از نصف جمعيت جهان شهرنشين هستند و تا سال ٢٠٥٠، اين ميزان به دو سوم جمعيت جهان افزايش خواهد يافت؛ مسائل شهرها، مسائل جهاني هستند و شهرها بازيگران جهاني و شهرداران ديپلمات هايي از جنس ديپلماسي شهري.
وي اضافه كرد: مسايل و چالش هاي شهرنشيني جز با عزم ملي از يك سو و اراده جمعي منطقه اي و جهاني از سوی دیگر قابل حل نيست. ضروري است سطوح گوناگون از هم انديشي، هماهنگي، همكاري و هم افزايي توان ها در يك تعامل سازنده و موثر فراهم شود.
شبكه خواهر شهرها مصداقي براي دوجانبه گرايي دیپلماسی شهری
دبيركل مجمع مجالس آسيايي افزود: در ديپلماسي شهري سطوح دو و چند جانبه قابل تعريفند ، شبكه خواهر شهرها مصداقي براي دوجانبه گرايي است و مجامعي مانند مجمع شهرهاي اسلامی، مجمع شهرهاي جاده ابريشم و … نمونه هايي از چندجانبه گرايي هستند.
رئيس انجمن ايراني همكاري با يونسكو ادامه داد: نقش سازمان هاي مردم نهاد در فعال كردن ديپلماسي شهري و استفاده مطلوب از ديپلماسي عمومي بايد مورد توجه نهادهاي حاكميتي و عمومي باشد.
وی اذعان کرد: امروزه شبكه اي از اين سازمان ها و موسسات در عرصه هاي گوناگون فعال هستند و مي توانند بخش مهمي از تعاملات ميان شهرها و شهروندان را بر عهده گيرند.
مجيدي تاكيد كرد: شبكه خواهر شهرها و انجمن ايراني همكاري با يونسكو در اين زمينه فعاليت هاي گسترده اي را آغاز كرده اند و با بهره مندي از پشتوانه ديپلماسي پارلماني و با حمايت مجمع مجالس اسيايي در تلاش هستند در صحنه قاره پهناور آسيا ، همكاري ها را در مسير رشد و توسعه و تعالي شهرنشيني افزايش دهند.
دبيركل مجمع مجالس آسيايي، سفير و نماينده سابق جمهوري اسلامي ايران در يونسكو، در پایان سخنان خود چند پيشنهاد ارايه كرد:
١- تشكيل شبكه ديپلماسي شهري با حضور فعال كلان شهرها و مراكز استان ها و توسعه آن به همه شهرها
٢- تقويت نقش سازمان هاي مردم نهاد و مرتبط با ديپلماسي شهري در سطوح دو و چند جانبه
٣- تقويت تعاملات ميان فرهنگي با بهره گيري از ظرفيت ديپلماسي گردشگري
۴- توجه همزمان به دو حوزه مديريت تغييرات آب و هوايي و تغييرات اجتماعي و فرهنگي در ديپلماسي شهري و بسيج همه توان ها و بهره گيري از همه تجارب
۵- فعال شدن پارلمان هاي محلي (شوراها) در سطوح ملي، منطقه اي و بين المللي در قالب ديپلماسي پارلماني و استفاده از ظرفيت مجامع پارلماني در مناطق و قاره ها.
که در اين موارد دبيرخانه مجمع مجالس آسيايي آماده همكاري است.
خواهرخواندگی تهران با ۲۸ شهر دیگر
در ادامه دکتر مظفری، معاون بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، با بیان اینکه اولین قرارداد خواهرخواندگی در دهه ۶۰ میلادی بین تهران و سئول منعقد شد که به حاشیه رفت و خوشبختانه با سفر اخیر شهردار تهران احیا شد، گفت: تهران با ۲۸ شهر دیگر خواهرخوانده است که در نظر داریم توسعه روابط با همسایگان را در دستور کار قرار دهیم چراکه معتقدیم خواهرخواندگی یکی از مدل‌های مدرن افزایش همکاری‌های فرهنگی است.
همکاری های شهری جایگزین همکاری های بین دولتی
دکتر ملکوتی فر، قائم مقام اداره کل امور مجلس وزارت امور خارجه و کاردار سابق جمهوری اسلامی ایران در اتریش نیز سخنرانی خود را این گونه آغاز کرد: من عنوان این بحث را دیپلمات های شهری گذاشته ام که مفهوم عمیق و درستی است؛ یعنی شهروندان دیپلمات یا دیپلماسی شهری. او ادامه داد: امروزه شهرها به شکل روزافزونی مورد توجه کنش گران بین المللی همچون آژانس های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و حتی بانک جهانی قرار گرفته اند. در گفت و گوهای سطح بالا مثل پیشرفت پایدار و تغییرات آب و هوایی، بحث دیپلماسی شهری کاملا مشهود و نقش آن بارز است. ملکوتی علت این موضوع را این گونه برشمرد که شهرها بیش از نیمی از جمعیت جهان را در خود جای داده اند و به دلیل ماهیت شبکه ای بودنشان واجد چالش های بسیاری هستند. از این رو همکاری های بین شهری بجای همکاری های بین دولتی همچون موضوع خواهرشهری به طور اجتناب ناپذیری، واجب می شود.
توجه به موضوع خواهرخواندگی شهری به عنوان یک دیپلماسی مردمی
دکتر زمانی‌ نیا، معاون بین ‌الملل وزارت نفت هم با تاکید بر اعتقاد جدی ای که به پتانسیل موضوع خواهرخواندگی شهری و نقش سمن ها (سازمان های مردم نهاد) دارد، گفت: این مورد که بستر پیشبرد این ایده خواهرخواندگی شهری در شورای شهر باشد بسیار هوشمندانه و درخور توجه است و امید است که این موضوع مهم از این بستر به نتایج لازم و مطلوب دست پیدا کند.
همچنین معاون بین ‌الملل وزارت نفت به این مورد نیز اشاره کرد که با توجه به اینکه امروزه کشورها از منظر دیپلماسی رسمی دچار چالش هستند، پیگیری و سرمایه گذاری روی موضاعاتی مثل خواهرشهری که به نوعی دیپلماسی مردمی و یا غیر رسمی تر محسوب می شوند، می تواند پیامدهای خوبی را برای کشورها به ارمغان بیاورد.
تعامل و سعه صدر از لازمه های خواهرخواندگی شهری
مولانا عبدالغنی بدری، نماینده شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و معاون آموزشی حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان هم تعامل مسلمانان با پیروان سایر ادیان از دیدگاه قرآن را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اسلام دین اعتدال و میانه است، چنان چه قرآن مجید نیز امت اسلام را «امت وسط» معرفی کرده و می ‌فرماید: «وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّهً وَسَطًا»؛ شما امت وسط هستید که راه و روش و منش شما اعتدال است.
وی ادامه داد: از این رو تعامل و سعه‌صدر از لازمه‌ های خواهرخواندگی شهری است. ایشان در پایان بر لزوم بهره‌ گیری از راهنمایی‌های قرآن مجید برای زدودن مشکلات مادی و معنوی شهروندان تاکید کرد.
مولانا بدری همچنین ضمن تشکر از دکتر رجایی، مدیرکل توسعه خواهرخواندگی شهری ایران، به‌ خاطر دعوت از شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برای شرکت در این نشست، سفر رئیس‌جمهور به سیستان‌وبلوچستان را دلیل عدم حضور مولانا عبدالحمید عنوان کرد.
گفت ‌و گو با سایر شهرها و جوامع در قالب خواهرشهری، اساس و اصل لازم دیپلماسی
در ادامه دکتر حق شناس، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر نیز با تاکید بر این موضوع که باید فرصت های به دست آمده امروز را غنیمت بشمریم، گفت: ما با گفت‌ و گو با شهروندان ‌مان در غالب خواهرشهری‌ ها می توانیم حال خوش را به آن ها هدیه دهیم.
حق شناس اضافه کرد: گفت ‌و گو، اساس و اصل لازم دیپلماسی است و من به عنوان نماینده مردم شهر اعلام آمادگی شورای شهر را برای ایجاد زمینه‌های گفت ‌و گو با سایر شهرها و جوامع در بستر فرهنگی و در قالب خواهرشهری اعلام می‌کنم.
پرداختن به عواملی که سبب کم توجهی به موضوع خواهرشهری می شود
دکتر جمالی نژاد، شهردار شهر یزد هم با توجه به موضوع دیپلماسی شهری در حوزه دو جانبه و چند جانبه گفت: در حوزه دیپلماسی شهری چند جانبه می توان به سازمان های بین المللی که تا کنون به عضویت آن ها درآمده ایم اشاره کنیم که در این خصوص تجارب خوبی در اصفهان داشتیم.
جمالی نژاد افزود: همان طور که می دانید امسال شهر یزد ثبت جهانی شد که این کاری بسیار ارزشمند و افتخاری برای ایران بود. از این رو باید با توجه به این رویدادها و پتانسیل هایی که شهرها دارند به این مهم رسید که کدام سازمان ها می توانند بیشترین کمک را در ارتقای شهرها داشته و در این حوزه نقش پررنگ تری داشته باشند.
شهردار شهر یزد، در پایان صحبت های خود سه عامل را به عنوان آسیب هایی که سبب کم توجهی به موضوع خواهرخواندگی شهری می شود، برشمرد:
١- ظرفیت پایین شهرداری ها و گفتمان نامناسب در این حوزه
٢- انفعال دستگاه های ذی ربط در این عرصه
٣- کم توجهی به بحث دیپلماسی شهری در این مورد
سمن ها، سازمان هایی موثر در تحقق خواهرخواندگی شهری
دکتر رجایی، رئیس مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران هم با تاکید بر اقدامات عملی در این حوزه گفت: بحث مطالبه‌گری در خواهر شهری باید به صورت ویژه و تخصصی دنبال شود تا بتوان شاهد تحولات و پیشرفت چشمگیری در این خصوص بود.
وی با بیان اینکه ضمن ایجاد روحیه مطالبه گری در مردم، باید سفرای دیپلماسی شهری را از میان همه آحاد جامعه انتخاب کرد، گفت: حتی می‌توان دیپلماسی دینی را نیز دنبال کرد و در این راستا وحدت رویه‌های دینی را در دستور کار قرار داد.
رئیس مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران، افزود: بر همین اساس باید دبیرخانه خواهرشهری در شورای عالی استان‌ها تشکیل شود تا ضمن پیگیری تخصصی، تحقق بسیاری از امور را به دست سمن ها (سازمان های مردم نهاد) بسپاریم.
رجایی در پایان تاکید کرد: در قالب تفاهم‌نامه‌های خواهرشهری باید نیازهای هر دو شهر طرف قرارداد حل شود. از این رو لازم است برای حل مشکلات اجرایی با کمک شوراهای شهر و شورای عالی استان‌ها این جلسات به صورت مستمر و دوره‌ای ادامه داشته باشند تا مشکلات خواهرشهری مرتفع شود.
لازم به ذکر است که رئیس مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران، بیانیه این نشست را نیز قرائت کرد.

Revolutions agriculture www.topdreamer.com/how-to-help-your-teen-become-a-more-responsible-and-safer-driver-2/ actually developed in several stages, referred to as revolutions because of the changes in the way it was practiced.